Az unipolris depresszit a hangulati s az rzelmi let zavara, a gondolkods meglassulsa s az aktivits cskkense jellemzi. Olyan llapot, amelyben az let sivrnak, terhei nyomasztnak tnnek. A hangulati let zavarait testi tnetek jelentkezse ksri. Elnevezsben az "unipolris" azt jelli, hogy a hangulat csak egy, mghozz negatv irnyban tr el, s nem ksri idszakos felhangoltsg.
Nem kell sokig gondolatainkban kutatnunk ahhoz, hogy rjjjnk, mikor is reztk magunkat utoljra szomornak, lehangoltnak. Hasonl rzseket tbb esemny is kivlthat bellnk, gy pldul szeretteink halla, vls, bartaink elvesztse, csalds vagy akr szerelmi bnat. A felsorolt lmnyek bnt sllyall nehezedhetnek htkznapjainkra, s szinte mindent negatv fnyben tntethetnek fel. Ha problmink megolddtak, jra kist a nap, s letnk visszatr a normlis kerkvgsba. Sajnos nem mindenki letben olddnak meg rvid idn bell mg a htkznapi problmk sem. Ilyenkor hozzrt szakember gyors segtsgre van szksg, mert esetleg depresszi okozza a panaszokat.
A depresszi orvosi szempontbl egy kezelsre szorul, jl gygythat lelki betegsg, amely minden letkorban, gy gyermek- s ifjkorban is elfordulhat. Gyermekkori s fiatalkori tnetei hasonlak ugyan a felnttkori depresszi tneteihez, de ezektl jelentsen klnbzhetnek is. ltalban minl fiatalabb a gyermek, annl nagyobb mrtkben trnek el tnetei a felnttkori depresszi tneteitl.
Gyermekeknl s ifjkoraknl - csakgy mint felntteknl - akkor beszlnk depresszirl, ha a depresszis tnetek egy csoportja (pl. lehangoltsg, letrtsg, szomorsg, tkezsi problmk, alvszavarok) egyfolytban legalbb kt htig vagy tovbb fennll. Ilyenkor pszicholgushoz, orvoshoz kell fordulni.
Minl idsebbek a gyermekek, annl jobban hasonltanak depresszis tneteik a felnttek depresszis tneteihez. Pldul tpelds, kibrndultsg, lehangoltsg, motivci hinya, agresszivits, kisebbsgi rzet, nhibztats, az nbizalom hinya, szocilis izolci, rdektelensg stb. A hall gondolata fiatalkor depresszs betegeknl is jellemz. Depresszis fiatalkorak gyakran viselkednek szleikkel, tanraikkal, bartaikkal szemben visszahzdan, ami mginkbb az izolltsg rzst vltja ki bellk. Nehezen fogadjk el a kritikt, mg ha kreatv kritikrl is van sz. Fiatalkor depresszis betegeknl gyakori a tanulmnyi eredmnyek romlsa is, melyet krnyezetk itt is leginkbb lustasgnak, butasgnak vagy kzmbssgnek tart depresszi helyett. Az olyan testi panaszok, mint a fejfjs, tkezsi zavarok (bulimia, anorexia - klnsen lnyoknl), alvszavarok, fiatalkori bnzs s a testpols elhanyagolsa gyakori tnetei lehetnek a fiatalkor depressziban szenvedknek. Sajnos egyre gyakoribb, hogy a depresszis fiatalkor panaszai enyhtsre alkoholhoz, kbtszerhez nyl. Az ly mdon trtn problmamegoldsi ksrlet termszetesen csak slyosbtja a fiatal llapott, s fokozza a depresszi amgy is lelet megnehezt tneteit.

|