
A depresszi okairl szmos magyarzat szletett, amelyek mind ms szempontbl kzeltenek a problmhoz. A biokmiai magyarzat a neurotranszmitterek egyenslynak felborulst tartja elsdlegesnek. A neurotranszmitterek olyan agyi vegyletek, amelyek zeneteket szlltanak egyik idegsejttl - neurontl - a msikig. A depresszi esetben a figyelem a noradrenalinra s a szerotoninra irnyult. A vlemnyek megoszlanak a tekintetben, hogy ezek a vegyletek milyen mdon hozzk ltre a tnetegyttest: egyesek szerint a noradrenalin- s szerotoninrendszer, illetve a tbbi neurotranszmitter-rendszer klcsnhatsa a fontos, msok szerint a szerotonin a "karmester" szerept tlti be: alacsony aktivitsa felbortja a knyes egyenslyt, s depresszi alakul ki.
A genetikai kutatsok fnyt dertettek arra a nem elhanyagolhat tnyre, amely szerint a depresszisok rokonainl 20%-ban fordul el a megbetegeds; egypetj ikrek esetben ez az arny 43%, teht a betegsgnek mindenkppen van rkletes tnyezje.
A hormonlis tnyezket tekintve a kortizolnak, a mellkvesekreg egyik hormonjnak - vagy kzismertebb nevn a stresszhormonnak - van kiemelked szerepe. A depresszis embereknek ltalban igen magas a kortizolszintjk, ami nem meglep, hiszen az epizdokat gyakran elzik meg komoly stresszhelyzetek. Fontos hangslyozni a negatv letesemnyek szerept, amelyek gyakori elindti a depresszis epizdnak. A beteg nem kpes egyedl alkalmazkodni a kudarchoz, ezrt ezekben az esetekben a pszichoterapeuta segtsge klns jelentsget kap.
A jelents pszicholgiai iskolk elmleteinek gyakorlati haszna a pszichoterpik sorn mutatkozik meg. A pszichodinamikus nzpont szerint a gyermekkorban elszenvedett vesztesg a dnt; a viselkedsllektan a pozitv megerstsek hinyra helyezi a hangslyt. A kognitv iskola a negatv gondolkods depressziban betlttt szerepre mutat r: a betegek jellemzen negatvan gondolkodnak nmagukrl, az lmnyeikrl s a jvjkrl, mikzben albecslik a pozitv esemnyek jelentsgt s felnagytjk a negatvakt. rdekes elmletet takar a tanult tehetetlensg fogalma: a betegek gy rzik, hogy nincs hatsuk letk alaktsra, a kontrollhinyt stabil bels tnyezknek tulajdontjk, ezrt alkalmatlannak rzik magukat a negatv esemnyek elhrtsra. |