Az oki tnyezk magyarzatait kvetve elmondhatjuk, hogy a depresszinak szmos terpis lehetsge ltezik. A terpis clkitzs gyakorlatilag minden esetben ugyanaz: a tnetcsoportok kezelse, a visszaess megelzse s a kognitv - az szlel s megismer - funkcik srlkenysgnek cskkentse. Az orvosok a depresszit az letveszlyes llapotok kz soroljk, mert hatkony kezels nlkl knnyen veszlyeztet llapot alakulhat ki; a beteg akr nmaga ellen fordhatja elkeseredettsgt, akr krnyezett is veszlyeztetheti. Ha a beteg ngyilkossggal fenyegetzik, lehangoltsga nelltsi kptelensghez vezet, nelhanyagolsa slyos mrtket lt, minden esetben a krhzi kezels mellett rdemes dnteni. Ez akkor is rvnyes, ha olyan diagnosztikai krdsek merlnek fel, amelyek krhzi kivizsglst tesznek szksgess.
A biokmiai megfontolsokat figyelembe vve a gygyszeres kezels elssorban a neurotranszmitterek felborult egyenslynak helyrebillentsre trekszik. Az antidepresszv szereknek ma mr szles sklja ltezik. A MAO-bntk csoportja megakadlyozza a noradrenalin lebontst, ezrt annak szintje megn a vrben, s ez enyhti a depresszis tneteket. Az SSRI (szelektv szerotonin-visszavtel gtl) tpus ksztmnyek, amelyek ma mr az els vlasztand szereknek tekinthetk, a szerotonin aktivitsra hatnak kedvezen. Az j szelektv szerek mr nem fokozzk az alkohol hatst, nem rontjk a figyelmet s a mozgsos koordincit, mint az autvezetst, s a legtbb gygyszerrel kombinlhatk. A triciklikus antidepressznsok mind a pszichs, mind a testi tneteket enyhtik, jelentsgk egyre cskken. Ha a depresszis beteg tneteit a szorongs uralja, a kezelst szorongscskkentvel egsztik ki, ms esetben nyugtat hats antidepressznst kell vlasztani.
A gygyszeres kezelsnl lnyeges emlteni, hogy a hatsuk lassan, 2-4 ht alatt ll be, mellkhatsaik viszont azonnal jelentkeznek. Ezrt fontos, hogy a gygyszerszedst nem szabad nhatalmlag, a javuls bellta eltt abbahagyni, valamint, hogy a pciensek kell tjkoztatst kapjanak a gygyszerszedst ksr tnetekrl: az esetek egy rszben a szexulis vgy s a vizeletvisszatarts kpessge cskken, hnyinger, szdls, nyugtalansg lphet fel. Gyakori mellkhats a szjszrazsg s az lmatlansg. Az els kt htben legfeljebb a nehezen tolerlhat mellkhatsok miatt indokolt gygyszert vltani, hatstalansg esetn viszont a gygyszerszeds folytatsnak 4-6 hten tl nincs rtelme. A sikeres antidepresszns kezelst minimum 6, de optimlis esetben 9-12 hnapig kell folytatni teljes terpis adagban. Amennyiben a kezelssel jelents elrelpst rnek el, s a beteg nem szorul az antidepresszns eddigi dzisaira, vagy teherbeess miatt kell megszaktani a kezelst, a gygyszert minden esetben csak lassan, maximum heti 25%-os dziscskkentssel szabad lepteni, mert bizonyos fok hozzszoks s fggsg mindenkppen kialakul.
Egy depresszis epizd utn a kvetkez megjelensnek eslye 60-85%, amelyet a fenntart kezels 10-25%-ra cskkent. A fenntart kezelst az els depresszis epizd utn legalbb 6 hnapig, tbb epizd esetn vekig kell folytatni. Fenntartsra minden esetben az letvitelt lnyegesen nem befolysol szelektv szert indokolt vlasztani.
Az elektrokonvulzv terpia (ECT) hasznlata visszaszorult, de mg mindig jelen van a terpis palettn. Olyan esetekben vlasztjk, amikor a veszlyeztet llapotok miatt gyors eredmnyre van szksg, vagy a depresszi ms kezelsre nem reagl. A fnyterpit elssorban szezonlis depresszi kezelsre hasznljk. Az alvsmegvons az enyhe s a kzpslyos depresszikban alkalmazhat j hatssal, elnye, hogy teljesen veszlytelen eljrs.
A biolgiai mdszerek mellett szmos pszichoterpis lehetsg ll a beteg rendelkezsre. A pszichodinamikus irnyzat szabad asszocicis mdszer segtsgvel trja fel a depresszi mlyn gykerez problmkat, clja a beteg fggsgignynek folyamatos cskkentse s felvrtezse a vesztesgekkel s kudarcokkal szemben. A viselkedsterapeutk az rmteli lethelyzetek biztostsban segtenek, megerstik a nem depresszis viselkedst gy, hogy figyelmen kvl hagyjk a kliens lehangolt megjegyzseit, s fejlesztik a beteg szocilis kszsgeit. A kognitv pszichoterpia clja a beteg pozitv megnyilvnulsainak elsegtse sajt magval szemben, a depresszira jellemz az automatikus gondolatok rvnytelentse s a negatv hozzlls megvltoztatsa. Az interperszonlis pszichoterpia szerint ngy olyan, az emberi kapcsolatokat rint problmakr van, amely depresszihoz vezethet: a gysz, a szerepek eltr rtelmezse, a szerepvlts - mint a szls vagy a vls - s a kapcsolatokat jellemz "szocilis sutasg". A terapeuta az lsek sorn szembesti a beteget viselkedsnek msokra gyakorolt kvetkezmnyeivel. |