Az ngyilkosok hozztartozi sokszor elspr erej, knz, traumatikus fjdalmat lnek t. A kulturlis, vallsi s trsadalmi tabuk mg ezen fell is tovbbi terhet jelentenek. A krzist cskkenti, elviselhetbb teszi az ngyilkossg f tnyezinek megrtse s ismerete.
Br egyes esetekben a tragikus hall vgs soron taln elre is lthat, legtbbszr vratlanul ri a krnyezetet; a dbbenetet pedig fokozza, hogy az elkvets mdszere gyakran igen agresszv jelleg. A krnyezet a trtntekre adott els reakcija a sokk s a tagads; idvel azonban, amikor a vesztesg valsgg vlik, sokfle j rzelem keletkezik: dh, zavartsg, visszautastottsg.
A vesztesg feldolgozsa sokban fgg attl is, hogy adott egyn mit tapasztalt gyermek- s serdlkorban. Br a lert rzelmi reakcik bizonyos rtelemben automatikusak, mgis, ha az egyn fokozatosan megrti, a trtntek milyen hatssal vannak a htkznapi letre, a beilleszkedse sokat javulhat.
A gysszal jr fizikai, viselkedses, rzelmi s szocilis reakcik hosszabb vagy rvidebb idn t – akr hnapokig, vagy vekig – meghatrozak maradnak. E folyamatban a legtbb, amit egy tll tehet, az hogy naprl napra egy kicsit elrehaladva jusson tl a traumn, s megtanulva egytt lni a vesztesggel, vgl vissza tudjon illeszkedni a trsadalomba. A gysz els idszakban ez mg nem lehetsges; az rintett ugyanis nem tud msra gondolni, csak a szeretett szemlyre, gyakran ers vgyat rez r, hogy maga is utnahaljon. Ahogyan azonban mlik az id, nzet- s rtkrendszere, st szemlyisge is talakul, megvltozik. Az nsegt csoportok sztnzhetik tagjaikat, hogy szemlyisgk tovbbi fejldse sorn az ket rt tragikus esemnyekbl is tudjanak ptkezni. |